Видове суеверия

Астрологията е система на гадаене, основана на идеята, че относителните позиции на небесните тела в дадено време са признак или причина за предстоящата съдба, за характера на даден човек, за качеството на човешки взаимоотношения и за природни явления. Първичните астрологически тела са Слънцето, Луната и планетите от Слънчевата система, които в дадена подредба "вещаят" различни случки, успехи и дори говорят за човешките личностти, в зависимост от звездата, "под която са родени". Астрологията не трябва да се бърка с астрономията и е типичен пример за т.нар. "псевдонауки". Псевдонауките са съвкупност от твърдения, вярвания или практики, които са представени като научни, но нито се основават на някакъв научен метод, нито предоставят каквито и да е доказателства, които да ги подкрепят.

Друг вид суеверие е проклятието, което е ритуал или заплаха, при които заклинателя желае на проклетите човек, предмет или място различна зла участ и лош късмет. Проклятието е може би една от най-стряскащите форми на суеверия, тъй като, както при другите такива, внушението играе голяма роля в преценката относно това дали тези ритуали наистина са ефективни. Тъй като проклятието е един от най-негативните суеверни ритуали, много хора, въпреки всякаква логика, се страхуват от възможността да им се случи нещо лошо.

Късметът е друга доста разпространена форма на суеверие, при която различни символи или обстоятелства се смятат за причината за появата на нещо добро или лошо в бъдещето. Например се счита за лош късмет черна котка да пресече пътя на някого, да се отваря чадър в затворено помещение и да се минава под стълба. Съответно се счита за добър късмет ако някой намери четирилистна детелина в някоя градинка или стотинка на улицата.

Много творци намират вдъхновение в суеверията, особено киното и дори анимацията. В този комичен епизод от детския филм "Попай Моряка", Попай се подиграва с приятелката си Олив, която е суеверна и подигравките му се връщат тъпкано. В една от сцените Попай отваря чадър в къщата, за да докаже на Олив, че суеверието е нещо глупаво, но без да иска закача чадъра за лампата в стаята, чиято крушка чупи и го хваща ток.

Паранормалните явления са аномалии и феномени, които биват описвани като свръхестествени при липсата на очевидни научни доказателства и обяснения. Несигурности в теориите на учени могат да предизвикат доста голям спор относно правдоподобността на някои паранормални явления и доста често други такива се считат за такива, тъй като изпитват границите на научната действителност. Към паранормалните явления се считат предполагаемите срещи с извънземни (т. нар. "срещи от третия вид") и наличието на необясними промени в околната среда, приписвани обикновено на присъствието на духове.

Молитвата спада към религиозните суеверия и се състои в изричането на молба към по-висша сила, която да изпълни желанията на молещия се.

Ловецът на сънища е ръчно изработен талисман, който индианци са закачали над леглата на децата си за да ги предпазят от кошмари. Ловецът на сънища се използва и до днес, но може би не толкова по суеверни причини, колкото поради забавлението и креативността в направата му и естетическата му стойност. Ловци на сънища също се намират в магазини за сувенири. Обикновено ловецът на сънища е кръгъл талисман с паяжина, изплетена от конци, която се счита, че задържа кошмарите. На този талисман също биват окачвани пера и мъниста, но всеки талисман е различен, по избор на изработилия го човек.